Lk 12,13-21 – Někdo ze zástupu požádal Ježíše: „Mistře, řekni mému bratrovi, aby se rozdělil se mnou o dědictví!“ Odpověděl mu: „Člověče, kdo mě ustanovil nad vámi soudcem nebo rozhodčím?“ Potom jim řekl: „Dejte si pozor a chraňte se před každou chamtivostí. Neboť i když má někdo nadbytek, jeho život není zajištěn tím, co má.“ Pověděl jim toto podobenství: „Jednomu bohatému člověku se na poli hojně urodilo. Uvažoval tedy sám pro sebe: `Co udělám? Vždyť už nemám, kam svou úrodu uložit! Tohle udělám,‘ řekl si, `strhnu své stodoly, vystavím větší a tam složím všechno své obilí i své zásoby. Pak si mohu říci: Máš velké zásoby na mnoho let. Klidně si žij, jez, pij, vesele hoduj!‘ Bůh mu však řekl: `Blázne, ještě této noci budeš muset odevzdat svou duši a čí bude to, co jsi nashromáždil?‘ Tak to dopadá s tím, kdo si hromadí poklady, ale není bohatý před Bohem.“

 

Milí přátelé,

musím se přiznat, že mne dnešní evangelium vždy trochu zaráží….

Jde o bohatého farmáře, který má obrovskou úrodu – kdo by se neradoval? – a postaví si pořádnou sýpku a tak uloží své zásoby…Copak něco takového nedělali za Josefa Egyptského, když shromažďovali přebytky, aby měli vystaráno na dobu neúrody…a radovali se, jak jsou zajištění?

Ano, je to chvályhodné…, ale je tady přece trochu rozdíl… V Egyptě šlo o budoucí život a Bůh skrze sny jím v tom pomohl…

Zde v evangeliu jde o člověka, který spoléhá jen na sebe a svou šikovnost a myslí si, že ho nic nemůže překvapit. Je přece bohatý a zajištěný, takže žádný problém….jako by tu nebyly i jiné okolnosti, jakoby tu měl být celý život, věčně….

Je označen jako blázen...Vše totiž vsadil na to, co je pomíjívé, vše vsadil na sebe a když umře, co z toho mu zůstane? Před Bohem bude možná žebrák…., jako ten v příběhu O boháči a Lazarovi, kdy boháč žil přesně podle těchto zásad – klidně si žij, jez a pij, máš přece vystaráno, ale na pravdě Boží se vše změnilo, obrátilo…

S čím bych odcházel z tohoto  světa já, kdyby si mne teď Bůh povolal?

Být nebo mít? To je základní otázka, s kterou dnešní příběh začíná… Přiznejme si, že ono mít je pro nás ve světě často tak strašně důležité… Když někdo je hodně bohatý, tak se okolo něj motá spousta příznivců. Kdo toho moc nemá, pozornost nebudí… Ekonomika na vysokých školách je nacpaná studenty a studentkami… A jak mi chybí u mnoha politiků, občas nějaké poselství morální, lidské a nejen zprávy o ekonomickém růstu nebo poklesu….růst jistě nemůže jít do nekonečna…Bohu díky za to, když někdo ukáže, že jde i o jiné hodnoty . Lidská práva, právo na mír a svobodu…. – viz návštěva Kyjeva před časem apod….

Jsou prázdniny – nádherný čas….je čas dovolených – někdo to má rád, zajištěné all inclusive, aby se nemusel o nic starat…má to své nesporné výhody, nicméně někteří raději mají trochu dobrodružství a improvizují a jedou na zdař Bůh – A Bůh se pak opravdu postará o nevšední zážitky. Mnohokrát jsem to prožil…. A toto je obraz pro celý náš život, který není nic jiného, že delší nebo kratší putování po tomto světě směrem k věčnosti….

Ono pravé zajištění není když mám vše pod kontrolou, ale když vím, že se mohu opřít o Pána….

V tom je skutečné bohatství… a chudoba není jen nemít peníze, ale nemít Boha, vztahy, být sám – i když bych byl třeba movitý multimilionář….

Je krásný čas prázdnin, čas se trochu zpomalil…žijme přítomnost. Radujme se z toho, co je a zítřek nechme na Boží Prozřetelnosti a až si nás k sobě jednou vezme, tak co mu ukážeme? Kolik dobra, lásky, pokoje jsme rozdali kolem sebe… nebo mu ukážeme konto v bance? Co ho asi bude zajímat?

Určitě to bohatství, které se nedá koupit ani ukrást.

A nezapomeňme, že vše je v tomto svět velký Boží dar….který na kterém nemusíme lpět, bát se o něj nebo ho závidět druhým, ale můžeme ho sdílet  s ostatními…..

Nově: